Finakon

Dopřejte svému stroji nový řetěz

Ačkoliv na to mnoho motocyklistů nemyslí, právě řetěz je důležitý prvek každého motocyklu. Na tento prvek by měl jezdec, popřípadě servisní technik, myslet opravdu ze všeho nejvíc, pokud jde o běžnou údržbu. Právě údržba se totiž někdy může prodražit právě kvůli tomu, že tento prvek není v úplném pořádku. Jak se tedy postarat o to, aby nový řetěz 520 vydržel tisíce kilometrů bez sebemenšího poškození?
motocyklový řetěz.jpg

– Základem je správné čištění a mazání

Nepříjemná záležitost, která však čeká každého motocyklistu, který má jako sekundární převod motoru právě řetěz. Zatímco jezdce, jejichž motocykly jsou opatřeny kardanovou hřídelí či řemenem, nemusí tento problém vůbec řešit, ti ostatní, kterých je většina, musí čas od času na tuto věc myslet. Někdy je to starost opravdu nepříjemná, neboť čištění a následné mazání by mělo být prováděno po každém projetí mokrého prostředí, což bývá například při dešti nebo velkých kalužích. O terénních motocyklech ani nemluvě, nicméně u nich se řeší otázka tohoto převodu o trochu jiným způsobem.

– Je dobré nesnažit se příliš šetřit na nových dílech

Někteří jezdci mají v povaze šetření. Není na tom nic špatného, avšak tento prvek musí být alespoň standardně kvalitní, což je možné zajistit pouze tak, že koupíte produkt od známého výrobce. Takové výrobky však někdy nemusí být zcela levné, a proto může někoho překvapit, jak bude cena vysoká.
suzuki motorka.jpg

– V případě opotřebení je nutná výměna

Mnoho jezdců kromě toho, že zanedbává údržbu tohoto sekundárního převodu, nemyslí často ani na to, po jaké době nebo v jakém stavu by se měl řetěz měnit. Zpravidla výměna nastává tehdy, když tento prvek začne dělat potíže. Ty se mohou projevovat cukáním motocyklu, popřípadě nepravidelnými kovovými zvuky z oblasti zadní části motocyklu. Není se však třeba lekat vrzavých zvuků, neboť ty jsou často příčinou pouze nedostatečného namazání tohoto prvku.

Myslete na bezpečí za všech okolností

Pokud nechcete riskovat jakékoliv nebezpečí na motocyklu způsobené nekvalitním sekundárním převodem, mějte vždy na paměti důležitost jeho pečlivého výběru.

5/5 - (2 votes)