Finakon

Lepící pásky – jak vybrat správně?

Lepící pásky se používají ve všech oborech lidské činnosti, tj. stavebnictví, doprava, logistika, zdravotnictví, ale také jejich vysoká frekvence využití je v kanceláři a neobejde se bez nich snad žádná domácnost.
lepicí páska

Co jste možná nevěděli…

Jaká lepidla jsou použita na pásky? Nejčastěji se nanáší akrylátové lepidlo, hot-melt nebo solvent, tj. čistý kaučuk. Rozdíl je v odolnosti vůči UV záření a také v rámci teploty, při které je lze správně aplikovat.

Pásky s akrylátovým lepidlem se musí při aplikaci důkladně přitlačit. Poté vytvoří pevný spoj, jenž vyniká odolností i při vyšší teplotě. Dobře odolává rovněž UV záření a oxidaci. Zároveň tento typ není ideální pro nízké teploty.

Pásky s hot-melt lepidlem nachází uplatnění při lepení krabic a jiných kartonů, neboť dobře přilnou. Jsou příhodné i pro využití při nižší teplotě. Nemají značnou odolnost vůči UV záření. Typ pásek se solventním lepidlem vyniká vysokou lepící schopností i za horších podmínek, jako je například mastnota, chlad, vlhko apod. Nejsou ideální na použití v dlouhodobě vyšších teplotách a nemají zvýšenou odolnost vůči UV záření.
lepicí pásky
Nejčastější použití

Převážná většina má mnohostranné využití. Mezi univerzální náleží průhledné pásky o různé šíři. Tyto lepící pásky se používají zejména v domácnostech, kancelářích, ve skladech k uzavírání a balení krabic, ke spojování předmětů, věcí, zboží apod. Barevné varianty pásek jsou ideální volbou pro rozlišení krabic s různým či důležitým obsahem.

Oboustranné pásky jsou nejvíce používány k upevnění koberců, k vytvoření samolepících ploch na různých materiálech. Také jejich uplatnění je v rámci přichycení předmětů na stěnu. Jsou vyráběny z různého materiálu, jako je PP folie, textilní výztuha či pěnové pásky.

Oproti tomu maskovací pásky nachází vhodné využití při malířské, stavební či lakýrnické práci.

4.2/5 - (4 votes)