Finakon

Vir, červ nebo trojský kůň – nepříjemnost pro Váš počítač

Nejsou to žádné názvy živočichů, ale názvy nebezpečných programů, které mohou Vašemu počítači velmi ublížit. Způsobují poškození počítače, ale také i souboru v něm obsažených. Stačí trochu prevence a těmto hrozbám se můžete vyhnout. Virus je počítačový kód, který se sám připojí k souboru a tak se šíří mezi počítači. Viry poškozují nejen ve Vašem počítači software, ale také hardware a soubory v počítači. I červ je nakódován tak, aby se zkopíroval sám z jednoho počítače do druhého.
nešťatná holka z pc
Červ převezme nejprve kontrolu nad funkcemi počítače a poté, jak se ocitne v systému, přenáší se samostatně. Vysokým nebezpečím červů je jejich výjimečná schopnost rozesílat kopie sebe sama ve velkém množství pomocí adresáře Vašeho emailu, jejichž počítače poté provedou to samé a vytváří se tak dominový efekt. Červ se opravdu šíří velmi rychle. Třetí hrozbou pro Váš počítač je trojský kůň. Tento na rozdíl od toho mytologického se tváří jako užitečný software. Jenomže místo toho zničí Vaše zabezpečení počítače a napáchá opravdu velké škody. Šíří se hlavně pomocí emailu, který Vás nabádá k otevření přílohy, která se tváří jako legitimní. Takže se dá říct, že téměř žádná vir, červ ani trojský kůň se nedokáže šířit, pokud neotevřete a nespustíte infikovaný program nebo infikovanou přílohu.
ochrana pc

Jak poznám, že se jedná o infikovaný program nebo, že je napaden počítač?


Pokud nemáte v počítači nainstalován antivirový program, je skoro nemožné zjistit, že Vám počítač napadl virus. Tedy instalace antivirového programu by měla být základní činnost, kterou u počítače provedete. Při napadení počítače se počítač zasekne, zamrzne a neobvykle pomalu pracuje. Dalšími příznaky je takzvaná modrá obrazovka anebo neustále opakující se restart. Při objevení viru v počítači zachovejte chladnou hlavu a zjistěte si o něm co nejvíce informací. Pomocí Vám může buď osoba, která se v této problematice vyzná anebo dobrý antivirový program.

3.7/5 - (3 votes)